BG VOICE
(03/19/11) Сигурно понякога се чудите американец кисело мляко и кебапче яде ли? Отговорът е яде. А откъде си ги набавя, ще ни каже дългогодишният производител на суровосушени и малотрайни колбаси на американска земя, а отскоро и на автентично българско кисело мляко - Атанас Вълев.
Атанас е може би единственият по-крупен производител на традиционните нашенски храни в САЩ и на драго сърце се съгласи да разкрие някои тайни от "кухнята".
В момента българинът живее в Ню Йорк и управлява фирмата "Тримона", която се занимава с производството и дистрибуцията на колбаси и кисело мляко. Атанас е родом от Пловдив, но от 20 години е в САЩ. По професия е агроинженер. През 2003 г. той решава да започне първо с производството на суровосушени и малотрайни колбаси, както сам той споделя - "на шега".
"Спечелих едно състезание, организирано от няколко приятели, за най-добро кебапче. И впоследствие реших да се занимавам с производството на колбаси", казва Атанас, който е наследник на виден месар от Филипополис. Преди 2 години се заражда и идеята за направата на кисело мляко. Оттогава досега млякото "Тримона" е познато на най-малко 10 щата.
Атанас се гордее с продукта си, защото е направен само от органични съставки, а закваската се внася от България. Прясното мляко пък се набавя от крави, които пасат на воля във ферма из планините на щата Ню Йорк и не са третирани с изкуствени хормони. В "Тримона" не добавят никакви консерванти или сгъстители. Това, което го отличава от останалите млека на американския пазар, е, че не е толкова сладко, може да се съхранява в хладилник до 9 седмици и се характеризира с умерена гъстота, вискозитет и специфичен вкус. Както сам Атанас разказва за мнението на клиентите му: "Веднъж вкусиш ли го, искаш го за цял живот."
Пловдивчанинът споделя, че около 80% от клиентите му са на етнически принцип и все още българското кисело мляко не е толкова известно за американците. Въпреки това по свои наблюдения върху пазара и конкуренцията той е убеден, че киселото мляко се харчи много повече от колбасите.
"Американците обичат барбекю с нашите продукти. С охота ги ядат, но почти е невъзможно да ги накараш да отидат да си ги купят. Киселото мляко обаче е друга история. То вече е хит, както преди 20 години стана с червеното вино. Тези, които знаят, че е автентично и че е полезно, остават клиенти", споделя пловдивчанинът.
Специфика
Въпреки че всички знаем какво е кисело мляко и повечето от нас са си квасили такова вкъщи, производството му си има тънкости и не всичко, което е yogurt, е кисело мляко. За да се направи, е необходим процес на млечнокисела ферментация, а тя е възможна само и единствено при наличието на бактериите Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus.
Първата бактерия ни е добре известна, ако не по друго, поне по името. Тя е открита през 1905 г. от д-р Стамен Григоров. Кръстена е на България, защото там е открита и там вирее в естествена среда. Втората пък е единствената стрептококова бактерия, която е безвредна за човешкия организъм. При своите изследвания, докато учил в Женева, Швейцария, Григоров установява, че микрофлората на вкиснатото мляко съдържа и двете бактерии. Lactobacillus bulgaricus е много полезен естествен пробиотик, докато Streptococcus thermophilus няма такива качества.
Мит и реалност
Реалността е, че истинското кисело мляко трябва да съдържа тези две бактерии наред с останалите. В САЩ Агенцията по храните и лекарствата е разпоредила, че yogurt е продукт, който задължително има Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus. Всички останали съставки са въпрос на технология и предпочитания от страна на фирми и консуматори. В различните страни по света, обосновано от култура, кухня, дори народопсихология, киселото мляко се прави по различни технологии според местния вкус. Например американският йогурт е по-сладък, защото хората тук така го предпочитат. Мит е, че най-доброто мляко се произвежда в България, тъй като направата на кисело мляко е по-скоро традиция, която в родината все по-рядко се спазва.
На www.BG-NewYork.com може да намерите пълен списък с местата в САЩ, където предлагат българското кисело мляко.